En İsabetli 10 Yönetim Kararı
Hasan Baltalar
15 Temmuz 2008 Salı
3949 Görüntülenme
Yorumsuz

Amerikan iş dünyası, bugüne dek dünyada alınmış en başarılı 10 işletme yönetimi kararını belirledi. Büyük şirketlerin başarısının temelini oluşturan ve şirketlerin kaderlerini değiştiren kararlarını saptamaya yönelik araştırmada, Bill Gates’in firması Microsoft, en başarılı kararı uygulayan firma seçildi. Her biri uluslararası dev olan firmaları başarıya götüren kararlar sondan başa doğru şöyle sıralandı:

İşte o kararlar!

yS25aziO_o.pngResim: HotSteve112 (DeviantArt.net)

10. İsviçreli saat üreticilerinin, kendi markaları için birbirleriyle rekabeti sürerken uluslararası düzeyde öteki ülkelerin saat üreticilerine karşı işbirliği yapma kararı vermeleri

İsviçre ve saat kelimelerinin bileşiminden oluşturdukları yeni kelimeyi de, bu amaçla kurdukları ortak şirketin markası olarak belirlediler: Swatch. Swatch ile birlikte, İsviçre’nin dünya saat piyasasındaki payı yüzde 15’ten yüzde 50’ye yükseldi.

9. Dell’in ürettiği kişisel bilgisayarları tüketicilere doğrudan kendisi satmaya karar verip, organizasyonunu da bu amaçla yeniden düzenlemesi

Bu karar sonucunda yalnızca dağıtım kanallarına ayrılan pay değil, şirketin gereksinim duyduğu işletme sermayesi maliyeti ölçüsünde düştü. Nihai tüketicilere doğrudan ulaşabilmek, Dell’e ürünlerinde müşteri taleplerine en uygun tasarımı en kısa sürede gerçekleştirme, stok maliyetlerini büyük oranda düşürme ve müşteri hizmetlerinde büyük atılım yapma olanağı kazandırdı.

8. Barbie bebeklerin üreticisi Mattel’in, Barbie’nin yanına erkek arkadaşı Ken’i ekleme kararı

Ken, Barbie serisine eklenen ilk çeşitlemeydi. Aynı zamanda oyuncak bebeğe seçenek üretmek, farklı kültürlerden yeni akraba ve arkadaşlar eklemek yoluyla markayı daha da geliştirip güçlendirme politikasının da öncüsü oldu.

7. Antik Çağ’da, Tebai kentinde bir köle sahibinin, kaçak bir kölesinin bulunup geri getirilmesi için bir duyuru yayınlatması

Bu duyuru, dünyanın bilinen en eski reklâmıdır ve dünya reklâmcılığının başlangıcı olarak kabul edilir.

6. Coca Cola’nın, eski geleneksel formülüne geri dönme kararı

Yeni çıkarılan formül, lezzet testlerinden başarıyla geçtiği ve yeni ürünün tanıtımı için büyük bir reklâm bütçesi ayrılıp harcanmaya başlandığı halde şirket, sadık müşterilerinin istediklerine uyarak eski formülünü sürdürmeyi tercih etti.

5. Henry Ford’un, otomobil fabrikalarında çalışan işçilerin gündelik ücretlerine yüzde 100 zam yapması

Ford bu kararı, otomobil satışlarının hızlanması üzerine almış; gündelik ücretleri 2,5 dolardan 5 dolara çıkarmıştı.

4. Japon otomotiv şirketi Toyota’nın, Amerikalı W. Edward Deming’in ortaya attığı kalite tekniklerini uygulamaya karar vermesi

Amerikalı ve Avrupalı otomotiv firmalarının bu kararı izlemeye başlamaları 1980’leri bulmuştur. Oysa Toyota bu kararı 1940’larda benimseyip toplam kalite anlayışını uygulamaya koymuştu. Bu yaklaşımdaki öncülüğü, Toyota’yı son yıllarda dünya otomotiv sektörünün zirvesine yükseltti.

3. Johnson&Johnson’ın, Tyleon adlı ilacı piyasadan toplama kararı

Birilerinin Tyleon kapsüllerine siyanür bulaştırması yüzünden 8 kişinin ölmesi üzerine, Johnson&Johnson kendileri için insanların yaşamının ve sağlığının şirket kârından daha önemli olduğunu açıklayarak piyasaya verdiği ilaçların tümünü toplayıp imha etti.

2. Apple’in, dünyanın ilk kişisel bilgisayarını üretip piyasaya sürme kararı

İlk kişisel bilgisayar olan Apple I’in ardından Macintosh üretildi ve dünyanın en hızlı gelişen, ilerleyen sektörü böylece ortaya çıktı.

1. Bill Gates’in firması Microsoft’un, geliştireceği işletim sistemini başka bilgisayar üreticilerine de satabilmek için IBM’i ikna etmeyi başarması

IBM’in bu sözleşmenin konusu olan MS-DOS işletim sisteminin geliştirme maliyetinin büyük bir bölümünü ödediği halde, Gates’in istediği hakkı da tanıdı. Bu karar Microsoft’un inanılmaz yükselişinin başlangıcını; IBM’in ise sarsılmaz olduğuna inanılan tahtının sallanmaya, dağılmaya başlamasını simgeler.

Kaynak: Milliyet Gazetesi. “Bir kararla dünya devi oldular!” (22 Temmuz 2002) milliyet.com.tr

Lütfen sitenin kullanım politikasına uyun ve kaynak göstermeksizin alıntı yapmayın.
 

Yorumunuzla katkıda bulunun

  • Bilgi girilmesi zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
  • E-Posta adresiniz yayınlanmayacak ve aramızda kalacaktır.
  • Yorumunuz içinde, lütfen bağlantı (link) kullanmayınız.