Çiçeklerle konuşulur mu?
Hasan Baltalar
23 Ekim 2017 Pazartesi
2790 Görüntülenme
2 Yorum

Çiçeklere gösterilen sevginin, onlar tarafından hissedildiğine dair inanışlar var. İnsanlar davranış ve sözlerle, hayvanlar da yine davranış ve seslerle sevgiyi hissettiklerini belli edebilirler. İnsanlarla olan ilişkilerimden ve gençliğimde kedi beslediğimden, bunu tecrübe ettim. Fakat çiçek âleminde bunun nasıl doğrulanabildiğini bilmiyorum.

Evimizde hemen hemen on tür çiçek var. Yoğunluk menekşelerdedir ama tümü eşimin göz bebeğidir. Bakımı da ona aittir, pek ilgilenmem.

Seyahat ve Emanet

5–6 yıl kadar oldu. Eşim, babasının yanında bir süre kalmak için çıkacağı seyahate hazırlanıyordu. Bana çiçeklerle ilgili özel bir tembihatta bulundu: “Aman onlara iyi bak. Döndüğümde kötüleştiklerini görmek istemiyorum.

Tamam” dedim, “Elimden geleni yaparım”. Zaten su istemek dışında bir zahmetleri yok. Öyle gübre ve bitki gıdası vermek huyumuz pek yoktur.

Eşim seyahate çıktı. 10 gün kadar, düzenli olarak sularını verdim. Kuruyan, kopan dallar falan varsa ayıkladım. Bana göre her şey normal.

Dönünce …

flowers.jpgResim: Oshawa Museum (Wordpress.com)

Ortalık, eşim seyahatten dönünce karıştı:

– “Bunlar ne böyle! Çiçeklerime neden bakmadın?

– “Hoppalaa, baktım işte! Gereken her şeyi yaptım.

– “Pekiyi, sen onlarla konuştun mu?

– “Nasıl? Neyi?

– “Onlar sevilmek ister. Güzel şeyler söyleyeceksin.

Bir yaşıma daha girmiştim. Sonra hatırladım, eşim onlara su verirken bulunduğu odadan mırıltılar gelirdi.

Haklı olabilirdi ama ben onlara ne söyleyebilirdim ki?

… ve yine seyahat

Aradan aylar geçti. Eşim aynı amaçla bir sonraki ziyarete hazırlanıyor. Çiçekler konusundaki tembihat biraz daha vurgulu bu kez:

Tamam” dedim, “Merak etme sen. Gerekeni yapacağım!

Eşim yola çıktıktan birkaç gün sonra, onlara su verme zamanı geldi. Fakat su vermek yetmeyecekti. Konuşmak da gerekiyordu. Elimde özel çiçek sulama kabı, çiçeklerin başına geçtim ve tarihi toplu konuşmamı yaptım onlara:

– “Bana bakın, size sesleniyorum! Suyunuzu veriyorum. Evet, sizleri de seviyorum çünkü eşim sizi çok seviyor. Eğer döndüğünde keyifsiz görürse, sizinle hesaplaşacağız! Artık cezanız ne olur bilemiyorum. Çok da ciddiyim.

… ve yine dönüş

Eşim eve dönünce, çiçekleri gördü. Yüreğim ağzımda çünkü onların nasıl göründüğünü yorumlamayı bile bilmiyorum.

Neşe içinde bağırdı: “Harika görünüyorlar! Eline sağlık. Ne yaptın onlara?

Görev başarıyla tamamlanmıştı. Gururla cevap verdim:

– “Tembih ettiğin gibi, onlarla konuştum hayatım!


Lütfen sitenin kullanım politikasına uyun ve kaynak göstermeksizin alıntı yapmayın.
 

Yorumlar

Hasan Baltalar
Üye
Comment
Uzman değilim.
Yorum 2 (19 Mayıs 2021 16:03)
Salih Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim ama çiçekçi de konunun uzmanı da değilim. Eşimle aramda geçen bir olayı, esprisinden dolayı aktarmak istedim.
Salih İşsever
Konuk
Comment
Bilgilendirilme
Yorum 1 (19 Mayıs 2021 15:09)
Değerli kardeşim, öncelikle işlerinizde başarılar dilerim. Böyle bir hizmetiniz yok ama yine de yazmak istedim.

Meslektaşınız sayılan değişik çiçekçilerden almış olduğum değişik ebat ve cinslerdeki küpeli çiçekleri, ne hikmetse belli bir süre sonra hem böcekleniyor, hem de yavaş yavaş yapraklarının kuruması, pörsümesi, canlılığını yitirmesi vs ile başlayan bir bozulma oluyor. Sonuçta çöp oluyor. Çok değişik bilgi verenler oluyor, sorunun çözümü ve nedeni hakkında ama maalesef hangisinde karar kılacağımızı şaşırdım. Birden çok çiçek grubuna üyeyim ve benim gibi onlarca aynı sorunu yaşayan kardeşimiz var. Sorunlar hep aynı: Bozulma başlıyor, sonucunda çöp oluyor çiçek. Fiyatı hiç önemli değil. İnsanın beğenerek, özenerek, isteyerek, severek aldığı bir canlının yok oluşu karşısındaki üzüntüdür sorunumuz. İnanın böyle giderse küpeli çiçeği satışları olumsuz etkilenecek. Herkes “Bir daha almayacağım. O kadar para verdim, kaç kere aldım ama malesef büyütemiyorum” diyerek bu çiçekten vazgeçecek. O duruma gelindi inanın.

Bir üretici olarak sizlerin kasıtlı bir şey yapacağına inanmıyorum. Bir iki püf noktası paylaşımıyla sır da vermiş olmazsınız. Bizlerin hayır dualarını alır, belki de bereketli ve bol satışlara ulaşırsınız. Kimbilir? Mümkünse bu çiçeği sizin gibi olmasa da evde üzülmeden bakabileceğimiz bir iki püf noktası paylaşırsanız çok ama çok memnun edersiniz beni.

Saygılar, selamlar, dualar. Sizlere olsun. Sağlıkla afiyetle kalın.

Yorumunuzla katkıda bulunun

  • Bilgi girilmesi zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
  • E-Posta adresiniz yayınlanmayacak ve aramızda kalacaktır.
  • Yorumunuz içinde, lütfen bağlantı (link) kullanmayınız.